دسته‌بندی نشده

روش صحیح اتو زدن لباس ها بر اساس جنس پارچه و نوع لباس

روش صحیح اتو زدن لباس‌ها بر اساس جنس پارچه و نوع لباس

روش صحیح اتو زدن لباس ها بر اساس جنس پارچه و نوع لباس

بیشتر لباس‌ها برای این که زیبا و خوش‌فرم روی تن شما بایستن نیاز به اتو زدن دارند. اتو زدن لباس ها به ظاهر کار ساده‌ای است . اما اگر این کار را درست انجام ندهید در واقع به لباس‌های خود آسیب میزنید و عمر آن‌ها را کم می‌کنید. هر نوع لباس با جنس متفاوت باید با روش خاصی اتو شود تا به آن آسیبی وارد نگردد . مثلا پارچه‌های ظریف را باید با دقت و رعایت نکات خاصی اتو کنید . همچنین در مورد لباس‌های متفاوت باید روش صحیحی را برای اتو زدن به کار ببرید. اگر تازه کار هستید و یا پیش از این با اتو زدن تعداد زیادی از لباس‌های خود را خراب کرده‌اید حتما این مقاله از لنو مارکت را تا انتها بخوانید.

 

اتوی دستی و اتوی پرسی

برخی از پارچه ها به اتوهای دستی و برخی دیگر به انواع پرسی نیاز دارند. اتو پرسی با پرس کردن و فشردن پارچه ، لباس ها را صاف می کند . اما اتو دستی ، با کشیده شدن بر روی سطح پارچه چروک های آن را باز می کند . هر یک از این دو روش برای انواع خاصی از پارچه ها و لباس ها مناسب تر هستند مثلا اتوی دستی برای صاف کردن پارچه های نخی ، پلی استر و ابریشم مناسبند و اتوی پرس برای پارچه های ظریف مانند ژرسه ها ، لباس های پشمی و لباس های پیلی دار مناسب است . ما اغلب در منزل از اتوهای دستی برای اتو زدن لباس ها و انواع پارچه های مختلف استفاده می کنیم.

اتو زدن لباس ها بر اساس نوع پارچه

 1. وسایل لازم را تهیه کنید . وقتی اتو را به برق زدید و داغ شد باید همه چیز را آماده کرده باشید . شما به یک میز اتو یا یک سطح صاف و کمی نرم و یک پارچه تمیز برای حفاظت از پارچه‌های ظریف نیاز دارید.
 2. لباس‌ها را بر اساس جنس دسته بندی کنید . هر نوع پارچه روش خاصی را برای اتو کردن می‌طلبد و به همین دلیل شما باید جنس همه لباس‌های خود را بشناسید و قبل از شروع به این کار آن‌ها را بر اساس جنس دسته بندی کنید. اتو زدن را از لباس‌هایی شروع کنید که باید با دمای کمتری اتو شوند ، سپس به دسته بالاتر بروید.
 3. اتو را آماده کنید . پس از آن که اتو را به برق زدید صبر کنید تا آماده به کار شود. در بیشتر اتوها چراغی روشن میشود که نشانه آماده به کار بودن آن است. قبل از این اعلان اتو به اندازه کافی داغ نیست و اتو کردن شما فایده‌ای نخواهد داشت. اگر مطمئن نیستید اتوی شما چطور کار می‌کند دستورالعمل آن را در دفترچه راهنمای همراه محصول بخوانید.
 4. یک دستمال مرطوب تهیه کنید . پارچه‌های ظریف مثل تور و پشم نباید با فلز اتو تماس مستقیم داشته باشند و لازم است روی آن یک پارچه نمدار و نه خیس بگذارید و از روی آن اتو کنید. اگر از جنس لباس خود مطمئن نیستید برچسب نگهداری لباس را با دقت بخوانید.

لباس‌های پنبه و پلی استر را قبل از اتو زدن مرطوب کنید . پنبه و پلی استر نباید به صورت خشک اتو شوند چون آسیب می‌بینند و حتما قبل از اتو کردن آن‌ها را کمی مرطوب کنید. شما می‌توانید این لباس‌ها را قبل از خشک شدن کامل از خشک کن خارج کنید و بلافاصله در حالتی که نمدار هستند اتو بزنید.

لباس کتان

لباس کتان را هنگامی که نمناک است و با دمای بسیار بالا در مواقع لزوم از بخار اتو یا اسپری آب استفاده کنید. اتو کردن این لباس ها با اتوهای پرسی آسیبی به آنها نمی رساند و روند صاف شدن را آسان تر می کند.
راه دیگری برای اتوی لباس های کتان این است که پیش از آنکه اقدام به اتو کردن آنها کنید ، آنها را با چوب لباسی در حمام آویزان کنید تا بخار حمام ، چین و چروک های عمده و عمیق لباس را از بین ببرد و کار اتو کردن لباس های کتان راحت تر شود.

لباس مخمل

برای صاف شدن لباس های مخمل شما نباید آنها را اتو کنید بلکه تنها مجاز به استفاده از بخار آب هستید. اگر قادر به انجام این کار نیستید می توانید لباس خود را به خشک شویی بسپارید.

لباس های پشمی

برای اتو کردن لباس های پشمی لباس را برگردانید و آن را از داخل با حرارت کم اتو بزنید. قبل از اتو زدن بهتر است لباس را نمناک کنید و سپس تکه ای تترون سفید برای جلوگیری از آسیب دیدن لباس پشمی در حین اتو زدن روی آن بیاندازید و لباستان را اتو بزنید.

کشمیر

پارچه های پشمی لطیف کشمیر را هرگز اتو نکنید و به خشکشویی بسپارید.

پارچه های توری

پارچه های توری که بسیار ظریف هستند برای صاف شدن به دمای پایین اتو نیاز دارند و بهتر است آنها را بدون استفاده از بخارصاف کنید. پارچه توری خشک را با حرارت پایین و با استفاده از پارچه محافظ اتو کنید واز اسپری آب یا بخار اتو استفاده نکنید.

لباس های نایلونی

برای اتو زدن لباس های نایلونی هرگز از بخار استفاده نکنید و آنها را با حرارت پایین اتو کنید و در صورت نیاز فقط از اسپری آب استفاده کنید.

پارچه اکریلیک

پارچه اکریلیک را با حرارت ملایم در حالت کاملاً خشک و از داخل اتو کنید. از بخار برای اتوی آن استفاده نکنید و تنها از اسپری آب استفاده کنید.

لباس های لنین

لباسهای لنین را برای اتو کردن پشت و رو کنید.

لباس های ابریشمی

لباس ابریشمی را بعد از شستشو و هنگامی که نمناک است، از داخل، با حرارت کم اتو کنید زیرا ظرافت ابریشم آن را در برابر دمای بالا آسیب پذیر می سازد. همچنین برای اتو کشی لباس های ابریشمی از تکه ای پارچه تترون برای حفاظت از آن استفاده کنید و از اسپری بخار یا آب روی آن پرهیز کنید.

لباس های ریون

برای اتو کردن لباس ریون آن را پشت و رو کنید، سپس درجه حرارت اتو را روی کم قرار دهید و یادتان باشد لباس را در هنگام اتو کردن نکشید.

ساتن

برای اتو کشی ساتن از درجه پایین اتو استفاده کنید و برای محافظت از پارچه تکه ای تترون روی آن بیاندازید و تا حد ممکن از بخار یا اسپری آب استفاده نکنید. اگر می خواهید پارچه ساتن شما سریع تر اتو شود زمانی که نمناک است آن را اتو بزنید.

لباس‌های ظریف

لباس‌های ظریف را پیش از اتو زدن پشت و رو کنید. برخی از پارچه‌ها بسیار ظریف هستند و اتو زدن باعث می‌شود سطح پارچه سوخته و آسیب دیده به نظر برسد. پارچه‌هایی مثل لینن ، ریون ، ساتن ، ابریشم و مخمل چنین خاصیتی دارند. اگر می‌خواهید لباس‌هایی از این جنس را اتو بزنید حتما قبل از این کار آن‌ها را پشت و رو کنید و دستمال نمدار را نیز فراموش نکنید.

اتو زدن بر اساس نوع لباس

پیراهن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با اتو زدن قسمتی از پیراهن مردانه، قسمت‌های دیگر دوباره چروک شوند. اگر ترتیب اتو زدن را رعایت کنید، می توانید از چروک شدن دوباره‌ی لباس جلوگیری کنید. همچنین جنس پارچه‌ی پیراهن‌های مردانه معمولاً لینن ، پنبه‌ و پلی استر است . که شما با استفاده از برچسب مراقبت لباس می‌توانید از جنس آن مطمئن شوید و سپس دمای اتو را تنظیم کنید و به سراغ مراحل زیر بروید.

اول ، یقه : همانند مرحله‌ی ۱ در تصویر زیر ، اتو زدن را از قسمت داخلی مرکز یقه شروع کنید و تا لبه‌ها ادامه دهید . دوباره به وسط برگردید و تا لبه دیگر ادامه دهید.

دوم ، سرشانه : سرشانه‌ی پیراهن را مانند مرحله ی ۲ در تصویر زیر روی لبه ی میز قرار داده و روی آن را اتو بزنید.

سوم ، آستین ها : همانند تصویر درمرحله ی ۳ سراغ آستین‌ها بروید ، زیرا اگر در ابتدا آن‌ها را اتو بزنید ممکن است دوباره چروک شوند. برای اینکار از سرشانه تا مچ آستین را روی میز بخوابانید و با توجه به خط اتوی قبلی آن را اتو بزنید برای هر دو طرف آستین‌ها این کار را انجام دهید.

%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86 %D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%871 - روش صحیح اتو زدن لباس ها بر اساس جنس پارچه و نوع لباس

 

چهارم ، جلوی پیراهن : یک طرف پیراهن را روی میز اتو پهن کنید به طوری که، سرشانه در نوک میز قرار بگیرد و آستین‌ها به پایین آویزان باشند و چروک نشوند، سپس از شانه تا پایین پیراهن و همچنین طرف دیگر پیراهن را نیز اتو بزنید.

پنجم ، پشت پیراهن : در این مرحله پشت پیراهن را مانند جلوی آن ، روی میز پهن کرده و به همان روش اتو بزنید.

%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86 %D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%872 - روش صحیح اتو زدن لباس ها بر اساس جنس پارچه و نوع لباس

شلوار

شلوار را از کمر اتو بزنید . اگر شلوار شما جیب دارد آستر جیب‌ها را بیرون آورید و اتو کردن را از همانجا آغاز کنید . سپس سراغ کمر شلوار بروید. اما اگر شلوار شما جیب ندارد قسمت بالای شلوار را روی میز قرار دهید و اتو کردن را از کمر شلوار شروع کنید . و هنگام اتو کردن جیب‌ها مراقب باشید تا خط جیب روی شلوار ایجاد نشود. سپس قسمت پایین شلوار را صاف روی میز بگذارید و یک پاچه شلوار را روی پاچه دیگر قرار دهید . به طوری که خط اتوی شلوار روی پاچه‌ها ایجاد شود. اتو را از قسمت پشت شروع کنید سپس شلوار را برگردانید و از طرف دیگر نیز به همین شکل اتو کنید.

لباس مجلسی

لباس مجلسی را از یقه شروع کنید . اگر لباس مجلسی شما یقه دارد آن را مانند روشی که برای پیراهن گفته شد اتو بزنید. برای اتو کردن دامن آن را صاف روی میز قرار دهید . و از پایین به بالا یعنی از لبه دامن به سمت کمر اتو کنید. اگر دامن و لباس مجلسی شما منجوق دوزی و چین دوزی دارد مراقب باشید که آن‌ها را خراب نکنید. هنگام اتو زدن این لباس‌ها مراقب دکمه‌های لباس باشید و اطراف آن را تو کنید مگر این که مطمئن باشید این دکمه‌ها در مقابل حرارت آسیب پدیر نیستند.

امنیت در استفاده از اتو

اتو را از دسترس کودکان دور نگه دارید !

اتوی داغ وسیله‌ای خطرناک است و باعث سوختگی شدید می‌شود پس لازم است هنگام اتو کردن لباس‌ها مراقب باشید که اتو در دسترس کودکان نباشد.

قبل از قرار دادن اتو در کمد صبر کنید !

اگر اتوی داغ را در کمد قرار دهید احتمال آتش سوزی وجود دارد. توصیه می‌شود پس از اتمام کار و خاموش کردن اتو حداقل ده دقیقه صبر کنید تا اتو خنک شود سپس آن را در کمد یا جای خود قرار دهید.

یک اتوی ایمن تهیه کنید !

از آنجایی که اتو وسیله خطرناکی است تهیه یک اتوی ایمن می‌تواند از خطرات پیشگیری کند. سیم اتو همیشه منشا خطر است پس خرید اتوی بی‌سیم می‌تواند این خطرات را از بین ببرد. اتوهایی که سیستم خودکار خاموشی دارند نیز ایمنی را بالا می‌برند.

سوختگی را به موقع درمان کنید

اگر هنگام استفاده از اتو شما یا کس دیگری دچار سوختگی شدید بلافاصله عمل کنید و ناحیه سوختگ را به مدت بیست دقیقه در آب سرد قرار دهید. از یخ یا کره یا چیزهای دیگر استفاده نکنید چون این کارها سوختگی را بدتر می‌کند. اگر ناحیه سوختگی بزرگتر از یک سکه است به پزشک مراجعه کنید.

اتوی داغ را روی زمین نگذارید

این کار ممکن است باعث سوختن لباس‌ها ، میز اتو ، فرش و موکت و حتی آتش سوزی شود.

اتو را مرتب تمیز کنید

اتوی کثیف عملکرد خوبی ندارد و ممکن است لبا‌س‌ها را کثیف و لک کند. برای تمیز کردن اتو آن را روشن کنید و یک حوله خیس و تمیز را اتو کنید تا بخار حاصل ، کثیفی را از بین ببرد. اگر کثیفی با ان روش از بین نرفت کمی نمک روی یک پارچه بریزید و آن را اتو بزنید . خواهید دید که سطح اتو تمیز و براق می‌شود.

نکات کلی و مهم درباره اتو زدن لباس ها :

 • با پایین ترین درجه اتو لباس هایی از جنس استات، ریون، ابریشم و پشم را اتو بزنید.
 • از دمای متوسط اتو برای اتو کردن پلی استر استفاده کنید. بالاترین دمای اتو را برای لباس های نخی و پنبه ای به کار ببرید.
 • قبل از اتو شدن لباس های از جنس پلی استر و پنبه را مرطوب کنید . اگر این لباس ها به صورت خشک اتو شوند آسیب می بینند . شما می توانید این نوع لباس ها را قبل از خشک شدن کامل به صورت نم دار اتو کنید.
 • لباس هایی که از پارچه های درشت بافت دوخته شده اند را از پشت اتو بزنید.
 • قبل از اتو لباس های ریون و ابریشم را پشت و رو کنید.
 • برای اتوکشی لباس های پشمی یک پارچه روی لباس قرار دهید و سپس آن را اتو بزنید.
 • برخی از پارچه های بسیار ظریف مانند لینن، ریون، ساتن، ابریشم و مخمل در تماس با اتو سوخته و آسیب می بینند پس برای اتو کردن این نوع پارچه ها آن ها را پشت و رو کنید و دستمال نمدار روی آنها بیاندازید.
 • در مورد لباس هایی که طرح چاپی روی آن به کار رفته است روی آن پارچه ای قرار دهید و سپس اتو بکشید. زیرا قرار دادن اتو به صورت مستقیم روی طرح چاپی باعث شکسته شدن و از بین رفتن طرح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *