پوشاک

تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

واژه ‌شناسی شلوار

واژهٔ شلوار در اصل شروال بوده‌است که اعراب آن را سروال گفته و جمع آن را سراویل گویند. در آذری، لری و کردی نیز شروال گفته می‌شود. در زبان مجاری آن را شلواری (Schalwary) و در لاتین آن را سارابارا (Sarabara) گویند. در انگلیسی واژهٔ pajama از دو واژهٔ فارسی «پا» و «جامه» ساخته شده‌ است. در پارسی پهلوی ، بدان سلوار گفته میشده ‌است.

 

تاریخچه‌ای کوتاه درباره مدل های شلوار زنانه

کوکو شانل ، معروف به افسانه مد ، یک طراح مد پیشتاز فرانسوی بود. او در سفری به ونیز ، شلواری تنگ پوشید. بعد از این بود که مد لباس زنانه وارد عصر جدیدی شد. تا آن زمان ، فقط زن‌های کارگر برای راحتی هنگام کار شلوار می‌پوشیدند. با حمایت کوکو شانل ، شلوارهای گشاد تبدیل به مد روز آن دوران شدند.

در دهه ۱۹۵۰، شلوارهای لوله‌تفنگی جزء شلوارهای پرطرف‌دار بودند. کمربندهای پهن ، قسمت صاف جلوی شلوار و زیپ‌های کناری، همگی از سبک‌های رایج آن دوره بودند.

دهه ۱۹۷۰ به‌دنبال جنبش هیپی‌ها، شلوارهای دم‌پا گشاد توجه‌ها را به خود جلب کرد. در دهه ۱۹۸۰، شلوارهای مردانه با کت‌های سایز بزرگ، طرف‌داران بسیاری پیدا کرد.

در دهه ۱۹۹۰ هم شلوارهای بگی و جین‌های پاره (زاب‌دار) مد روز بودند. سال ۲۰۰۰ شاهد مدشدن شلوارهای جین تنگ و فاق کوتاه بودیم. شلوارهای شیک اسپرت هم مسیر خود را به دنیای مد باز کردند و با کت‌های مد روز محبوب شدند.

 

ممنوعیت پوشیدن شلوار برای زنان

در بعضی از کشورها پوشیدن شلوار برای زنان ممنوع بوده‌است.

  • در فرانسه در سال ۲۰۱۳ این ممنوعیت حذف شد .
  • در سال ۲۰۱۳ نیز ترکیه این ممنوعیت را حذف کرد .
 

انواع مدل شلوار در بازار مد :

۱. شلوار راسته (Dress pants)

New Project 24 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

شلوار راسته (یا شلوار مخصوص کت) رایج‌ترین نوع شلواری است که احتمالا یکی از آنها را دارید و هر روز برای رفتن به محل کارتان آن را می‌پوشید. منظور از شلوار راسته ، شلوارهایی است که در موقعیت‌های رسمی و نیمه‌رسمی پوشیده می‌شود. آنها معمولا از پارچه بافته‌شده و گران‌قیمت آماده می‌شوند.

این نوع شلوار را می‌توان با کت یا بدون کت پوشید. قسمت جلوی آنها زیپ‌ یا دکمه‌‌دار است. شلوار گشاد هم نوعی شلوار راسته است که بدون کت پوشیده می‌شود. شلوار راسته همان‌طور که از نامش پیداست ، از بالا تا پایین ، به یک اندازه گشاد است.

این نوع از شلوار می‌تواند برای تمام بانوان با اندام‌های مختلف ، به خصوص کسانی که پایین‌تنه درشت دارند ، مناسب باشد.

۲. شلوار جین (Jeans)

New Project 23 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

پارچه‌ شلوار جین از مواد ضخیم و محکمی به نام دنیم (denim) تولید می‌شود. تمام درزهای این مدل شلوار با نخ ضخیم در دو ردیف کنار هم دوخته می‌شود. شلوار جین ابتدا مخصوص زمانی بود که فرد قصد انجام کارهای سخت و سنگین داشت. البته بعدها به نماد جوانی تبدیل شد.

 

شلوار مام استایل

photo 2019 06 22 10 55 32 e1561184759806 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

شلوار جین مام استایل از قدیمی ترین انواع شلوار جین زنانه می باشد که جدیدا باز هم مد شده است این شلوار حالتی راسته دارد.

شلوار مام استایل با چه چیزی ست می شود؟ شلوار های مام استایل با بافت ها و سویشرت ها به خوبی ست می شوند و ترکیب جذابی را برای فصل زمستان ایجاد می کنند. برای اینکه به جذابیت خود با این نوع از شلوار جین بیافزایید بهتر است آن را با لباس های جدید مانند شومیز ست کنید. و با کفش پاشنه بلند استایل خود زا جذاب تر کنید.

پوشیدن شلوار مام استایل با تیشرت ساده و بلند منجر به ایجاد استایل وینتیج می شود. پوشیدن این نوع از شلوار جین در تابستان با نیم تنه بسیار جذاب می شود. در فصل پاییز هم می توانید با یک پلیور بافت تک رنگ استایل خود را تکمیل کنید. و در فصل زمستان هم با یک کت پشمی و بوت های ساق کوتاه به استایل خود جذابیت بیافزایید.

 

۳. سرهمی یا لباس یک‌تکه (Jumpsuit)

New Project 20 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این مدل شلوار بالاتنه‌ای دارد که به خط کمر متصل است. خط دوخت آن از گردن شروع می‌شود تا در قسمت جلو و عقب ، به شلوار می‌رسد. جیب‌های این مدل شلوار هم بیشتر مواقع ، روی شلوار و نزدیک درز کمر دوخته می‌شوند.

کارگران معمولا لباس‌های سرهمی می‌پوشند. بااین‌حال ، این مدل یکی از مدل ‌های محبوب کودکان هم هست.

۴. شلوار کوتاه و گشاد (Culottes)

New Project 12 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این نوع شلوار که شلوارک هم نامیده می‌شود، تا روی زانو یا کمی بلندتر است. شلوار کشی زنانه هم که قد آن به‌اندازه سه‌چهارم یک شلوار معمولی است، نوعی شلوار کوتاه محسوب می‌شود.

۵. شلوار حرم یا هندی (Harem)

New Project 13 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این مدل شلوار در دو قسمت کمر و مچ پا جمع می‌شود. برای جمع‌کردن پارچه در قسمت کمر یا مچ پا، می‌توان از بندهای کشی یا کمربند با نخ کشی استفاده کرد.

 

۶. شلوار بگی (Baggy)

baggy pants - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

شلوارهای بگی در قسمت کمر کاملا متناسب هستند، اما در قسمت پاها گشاد می‌شوند. افراد لاغر اندام با پاهای کشیده، معمولا بهترین انتخاب برای پوشیدن شلوارهای بگی هستند. این شلوارها بهترین گزینه برای زنانی است که استایل کژوال دارند.

 

۷. شلوار دم‌پا گشاد (Bell Bottom)

New Project 14 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این نوع شلوار در قسمت باسن و ران کاملا اندازه است، اما از زانو به پایین گشاد می‌شود. در مدل‌های مختلف این میزان گشادی می‌تواند متفاوت باشد. این شلوارها معمولا قد را بلندتر نشان می‌دهند و از همین رو نیز انتخاب بسیار مناسبی برای افراد کوتاه قد هستند. به طور کلی شلوارهای دمپا گشاد می‌توانند هم برای افراد لاغر و هم برای افراد چاق انتخاب مناسبی باشند.

۸. شلوار چسبان (Leggings)

Untitled 1 1 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این مدل های شلوار کاملا به بدن می‌چسبند و معمولا از پارچه‌های کشی یا کش بافتنی تهیه می‌شوند. این نوع شلوار در دو مدل ترگینگ و جگینگ هم تولید می‌شود. ترگینگ شلوار چسبانی است که شبیه شلوارهای معمولی است. جگینگ شلوار چسبانی است که شبیه شلوارهای جین با جیب‌های کوچک و همان دوخت‌های خاص مربوط به شلوارهای جین ‌است.

این شلوارها همانطور که از نامشان پیداست در تمام قسمت‌های پا بسیار تنگ و چسبان هستند. شلوارهای چسبان ، برای افرادی که اندام متناسب دارند مناسب‌ترین گزینه می‌‌باشند. اگر کمی اضافه وزن دارید ، پاچه‌های شلوار را گشادتر انتخاب کنید. تنگی پاچه شلوارهای چسبان انتخاب خوبی برای اندام‌های درشت نیست.

 

۹. جوراب شلواری (Tight)

New Project 15 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

بیشتر مردم جوراب شلواری را با شلوار چسبان اشتباه می‌گیرند. اما یک تفاوت ظریف بین این دو وجود دارد. اگرچه جوراب شلواری مانند شلوار چسبان از پارچه کشی تولید می‌شود ، این نوع جوراب برخلاف شلوار چسبان ، جوراب دارد و کف پا را هم می‌پوشاند.

۱۰. شلوار پانکی (Punk)

New Project 9 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این مدل شلوار دوخت و جیب‌های زیادی دارد. این جیب‌ها بیشتر از اینکه کاربردی باشند ، تزیینی هستند. این مدل شلوار بین نسل جوان بسیار محبوب است و سبک آن طی سال‌ها تغییر کرده‌ است.

 

۱۱. شلوار رکابی (Stirrup)

New Project 10 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این نوع شلوار بسیار شبیه شلوار چسبان است. تنها تفاوتشان این است که بندی زیر پا قرار می‌گیرد و شلوار را مانند کمربند در جای خود نگه می‌دارد.

۱۲. شلوار ارتشی (فتیگ/ Fatigue)

Fatigue Trousers - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این نوع شلوار که الهام‌گرفته از شلوار ارتشی است، زیپ، دکمه، بند داخلی و جیب‌های دکمه‌دار دارد.

۱۳. شلوار لوله‌تفنگی ( ناودانی ) ( Stovepipe-drainpipe )

Stovepipe pants - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

منظور از لوله‌تفنگی ، شلوارهای تنگ و چسبان است. درواقع لوله ‌تفنگی اصطلاحی است که تقریبا برای هر نوع شلوار جین تنگ استفاده می‌شود. ما با شنیدن این نام ، متوجه می‌شویم که شلوار چه شکلی است. شلوار لوله‌تفنگی به‌شکل مخروطی ، از بالا به پایین ، تنگ می‌شود. یعنی اینکه در قسمت پاها ، بسیار تنگ‌تر است. درواقع این شلوار بسیار شبیه شلوار چسبان است.

قد بیشتر مدل های شلوار لوله‌تفنگی ، تا قوزک پاست. به این شلوار ، شلوار سیگاری یا مدادی هم گفته می‌شود.

۱۴. شلوار دم‌پا تنگ (Peg leg)

pants - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این مدل شلوار در قسمت بالا ، گشاد و آزاد است و در قسمت ساق پا ، به‌شکل مخروط برش می‌خورد و به قوزک پا که می‌رسد ، تنگ می‌شود. قد این شلوار هم مانند شلوار لوله‌تفنگی معمولا تا قوزک پاست. برای دوخت این شلوار ، گاهی‌اوقات در قسمت پا ، ساسون گرفته می‌شود تا در مچ پا کاملا باریک و تنگ شود.

این شلوارها نیز مانند شلوارهای چسبان ، برای اندام‌های درشت مناسب نیستند و در پاهای ظریف و لاغر جلوه زیباتری دارند .

 

۱۵. شلوار شرقی (Eastern)

New Project 29 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

هنگام دوخت این شلوار ، کمر آن با کش یا کمربند جمع شده و دم‌پا به‌صورت کلوش بزرگ برش داده می‌شود. این شلوار تقریبا شبیه شلوار دامنی است.

۱۶. شلوار سوارکاری (Jodhpur)

New Project 18 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این شلوار نوعی شلوار سوارکاری است که تا زانو گشاد است و در قسمت ساق و قوزک پا جمع می‌شود. نوع دیگر این شلوار که سوارکارهای مدرن آن را به تن می‌کنند ، در قسمت ران ، تنگ است و در قسمت مچ پا ، کمی آزاد می‌شود.

۱۷. شلوار پیش‌بندی (Dungarees‌) ، بیلرسوت ، اُوِرآل 

1927 min 1 - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

برای خرید این محصول بر روی عکس کلیک کنید

این نوع شلوار پیش‌بندی دارد که با دو بندِ قابل‌تنظیم به پشت شلوار متصل می‌شود. جنس پارچه این شلوار معمولا از نوع بسیار ضخیم است. روی پیش‌بند هم معمولا یک جیب یا تکه‌ای پارچه به‌صورت وصله دوخته می‌شود.

۱۸٫ دامن شلواری

5s - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

دامن شلواری نوعی از شلوارهای بلند زنانه است که حالتی بین دامن و شلوار دارد. این مدل شلوارها گزینه مناسبی برای فصل تابستان به حساب می‌آیند. اگر اندام چاقی دارید، دامن شلواری‌ها انتخاب صحیحی برای شما هستند. زیرا شما را لاغرتر نشان داده و بسیار راحت می‌باشند.

۱۹٫ شلوار سندبادی

6s - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

این نوع از شلوار که تحت عنوان شلوار حرمسرا نیز شناخته می‌شود، بسیار گشاد و راحت است. قسمت مچ این شلوارها تنگ‌تر بوده و از پارچه‌های نازک، مانند حریر تهیه می‌شود. گشادی بیش از حد این نوع شلوار سبب می‌گردد که برای هر اندامی مناسب باشد و به طور کلی سبب می‌گردد که پاها ظریف‌تر دیده شوند.

 

۲۰٫ شلوار اسلش

1504 min - تاریخچه‌ شلوار و معرفی انواع مدل های شلوار در صنعت مد

برای خرید این محصول بر روی عکس کلیک کنید

نوعی شلوار اسپرت مردانه و زنانه است که از جنس کشباف می باشد و در ناحیه کمر می تواند بند داشته باشد، اکثر شلوارهای اسلش پاچه کش هستند. شلواراسلش یک نوع شلوار چند کاره میباشد که بسته به نوع استفاده مصرف کننده دارای چندین نوع کاربرد می باشد ولی در اصل معنی شلواراسلش یک نوع شلوار راحتی می باشد که از ان هم به عنوان شلوار خانگی و هم به عنوان شلوار بیرونی (البته نه درجاهای رسمی) و هم در بعضی مدلها به عنوان شلوار ورزشی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *